For Renault Fans

Hej alle.

Jeg har prøvet at lave et indlæg på vores hjemmeside, men så fik jeg tanken at jeg ville prøve, med mail adresserne.

Jeg vil gerne slå et slag for det kommende år, så vi kan få fremmødet lidt op! også til Skandinavisk træf, her i 2019.

Her er min beretning for året 2018, som jeg oplevede det!

Året er ved at rinde ud, så her er lidt om hvad vores Renaulter har oplevet i 2018.

Nytårs kur hos Lars i Vejen, det er nu hyggeligt at starte året med et lille møde, vi var ikke så mange i år, og Lars laver et flot arrangement for os, som sædvanligt, jeg er bare ked af, at jeg ikke kan komme i her i 2019.

Års træffet der foregik ved Havnsø ved Sejerø bugten, hvor vi var heldige med vejret, vi var et par stykker der blev sol skoldet, hvad der var nyt for et Renault træf, der var i en rolig og hyggelig stemning, og vi nød det.

Skandinavisk træf, som foregik i Finland.

Vi var tre biler der tog der op, Tommy og Bente, Alex og Vanda med barnebarn Viktoria, og  Aase og Uffe, og fordi at det var i Finland, så afsatte vi en uge til turen,  for at holde ferie samtidig, og det kan vi varmt anbefale.

 Vi kørte ca. 130 km. Fra Åbo en lille omvej, hvor vi så et glasværk, (kendte glasting) derefter op til Murikka ca. 50 km nord for Tampere, som er en pæn stor by i det sydlige Finland, det var et nyt kursus/hotel, for enden af vejen og ud til en sø, hvor der var en badstue, sauna, og en gril om aftenen, og hvor vi nød den dejlige natur, og alle de dejlige Renaulter i alle alder, og det var en Renault R4 med campingvogn der fik førstepræmien, jeg vil her opfordre Jer til at se alle de dejlige billeder på Tommy Linds hjemmeside!

Skandinavisk træf 2019, som der også kan ses på Tommys hjemmeside, og det skal foregå i Sverige på et ski hotel ved navn Romme Alpin og som skal foregå den 28—30 Juni,2019, og som er uden for Borlange, som ligger i Dalarne, det er det samme sted, som for 4 år siden. (Darlar hesten)

Så jeg kan varmt anbefale denne tur, så lav Jeres lille ferie ud af det, og så mød os andre fra vores Klub der, så kan vi hav en hyggelig stund sammen eller hver for sig, og måske bagefter så køre videre, hvidere hvis man ønsker det,  når man nu er der.

Vedrørende tilmeldingen, så vil den nok komme i april, også på Tommys hjemmeside, i det, det er ham der har kontakten med dem.

Med tak for i år og på gensyn næste år. Med 485 Uffe B. Friis.

Skriv et svar